Zinok

Zinok je jedným z najdôležitejších stopových prvkov. Je súčasťou enzýmov a môžeme ho nájsť v každej bunke tela. Náš organizmus si však nevytvára väčšie zásoby zinku, ktoré by mohol využiť v čase jeho nedstatku. Preto zinok potrebujeme prijímať neustále. V niektorých prípadoch (u ľudí žijúcich v oblastiach so znečisťeným vzduchom alebo tým, ktorí nemajú vyrovnanú pestrú stravu) sa oplatí doplniť množstvo zinku aj jeho užívaním vo forme moderného výživového doplnku.


Vyberte jeden alebo viacero látok, ktoré sa majú vyskytovať v prípravkoch a následne kliknite na tlačítko "Filtruj"

Chelated Zinc

Chelated Zinc (100 tabletiek)

Chelátová väzba zaručuje úplnú asimiláciu  a zužitkovanie zinku v organizme. Vo zvýšenej miere sa odporúča mužom.

Cena s 25 % zľavou: *
6.80 eur
Maloobchodná cena:
9.00 eur

Mega Zinc

Mega Zinc (100 tabletiek)

Tieto tabletky obsahujú modernú zmes organického zinku. Chelátová väzba zaručuje jeho úplnú asimiláciu  a zužitkovanie v organizme. Vo zvýšenej miere sa odporúča mužom.

Cena s 25 % zľavou: *
9.30 eur
Maloobchodná cena:
12.40 eur

* Získajte 25 % zľavu teraz ako aj pri každom dalšom nákupe bez ohladu na jeho výšku .Vyberte produkty v min. hodnote 65 € a získajte okamžitú zľavu 25% a právo nakupovať už len za ceny so zľavou 25%.

Zinok môžme nájsť v každej bunke tela, avšak jeho distribúcia nie je rovnomerná. Koncentrácia zinku v mozgu, srdci, pľúcach a svaloch je viac-menej stála. Jeho množstvo v krvi, semenníkoch alebo napríklad vo vlasoch však väčšinou závisí od jeho obsahu v strave. Zinok je veľmi dôležitý pre fyziologické procesy v našom organizme. Je zložkou vyše 70 enzýmov, je tiež napríklad súčasťou inzulínu (zodpovedá za jeho priestorovú štruktúru), hormónu zabezpečujúceho spracovanie cukrov, a teda je dôležitým činiteľom pri metabolizme sacharidov. Zinok je nenahraditeľnou súčasťou enzýmov chrániacich telo pred škodlivými účinkami voľných radikálov. Je ideálnym doplnkom výživy pre ľudí žijúcich vo veľkých mestách so znečisteným ovzduším. Zinok je tiež potrebný pre bezchybné delenie buniek. Keďže bunky imunitného systému sa delia často, zinok potrebuje aj normálne fungovanie imunity. Rovnako sa podieľa na správnom fungovaní reprodukčných orgánov a pomáha zachovať si zdravú štruktúru pokožky.

Zdroje zinku

Jeho prirodzeným zdrojom sú mäso, morské plody (ryby, ulitníky, atď. ), obilné klíčky, pečeň, strukoviny, zelenina, mieko a mliečne produkty. V najmodernejších prípravkoch rovnako ako v prípravkoch Chelated Zinc a Mega Zinc, sa zinok nachádza v organickej, takzvanej chelátovej forme. Táto forma je pre náš organizmus výhodnejšia, keďže telo zinok najlepšie zužitkuje vo forme chelátu.

Prečo užívať zinok ?

Keďže v tele sa zinok nachádza iba v malom množstve, mali by sme ho organizmu priebežne dodávať. Nedostatok zinku má za následok nedokonalý vývin svalstva a poškodenie imunitného systému. Kontroluje totiž metabolický proces, činnosť enzýmových systémov, udržuje celistvosť buniek. Je nevyhnutný pre syntézu proteínov a tvorbu DNA. Podporuje vylučovanie inzulínu, kontroluje zmršťovanie svalov a urýchľuje hojenie rán. Podporuje rast a psychickú vnímavosť, pomáha pri liečení niektorých psychických ochorení. Keďže zohráva dôležitú úlohu pri tvorbe testosterónu a spermií, jeho nedostatok môže spôsobovať niektoré poruchy potencie. Nie náhodou sú práve ustrice veľmi obľúbeným afrodiziakom (látkou vzbudzujúcou sexuálnu túžbu), obsahujú totiž značné množstvo zinku. V prípadoch jeho akútneho nedostatku vzrastá  príjem ťažkých kovov a naopak, konzumácia zinku môže znížiť asimiláciu týchto jedovatých látok.

Nedostatočný prívod zinku počas tehotenstva vedie k nízkej pôrodnej hmotnosti novorodenca a k predčasnému pôrodu.

Zinok a mesto

Veľkomesto poskytuje svojim obyvateľom vysoký stupeň komfortu. Skvelá verejná doprava, množstvo obchodov, reštaurácie, divadlá, kiná, športové areály, plavárne a kúpaliská v blízkom dosahu. Ako protiklad k pohodliu nás však mesto okráda o zdravé životné prostredie a zaťažuje naše telo enormným množstvom stresu.

Olovo a kadmium z výfukových plynov a cigaretového dymu sú pre obyvateľov veľkých miest hlavnými rizikovými faktormi životného prostredia. Tieto látky preniknú prirodzeným usadzovaním aj do pôdy. Znečistenie pôdy sa ďalej zvyšuje chemikáliami používanými v priebehu intenzívnej poľnohospodárskej výroby. Zelenina a ovocie tieto látky absorbujú a po ich konzumácii sa hromadia v našom tele. Zinok však bráni tvorbe usadenín ťažkých kovov v organizme. V prípade nedostatku zinku sa do organizmus dostávajú mnohé toxické látky, naopak, za prítomnosti zinku je ich vstrebané množstvo nižšie. Navyše zinok chemikálie neutralizuje.

Zinok reguluje flexibilitu svalov, zohráva významnú úlohu v mechanizme mozgovej činnosti, možno ho použiť pri liečbe schizofrénie. Urýchľuje hojenie rán, znižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, podporuje rast a mentálnu aktivitu. Môže pomôcť pri problémoch s vnímaním chuti, odstraňuje biele škvrny na nechtoch. Skrátka, skrášľuje a posilňuje.

A čo ľúbostný život? V prípade očividného zníženia sexuálnej túžby u partnera by sme nemali nevyhnutne hľadať príčinu len v strate našej sexuálnej príťažlivosti. Je celkom možné, že pre naše šťastie postačia 2 gramy zinku. To je množstvo, ktoré naše telo potrebuje. Zinok vo veľkom množstve koncentruje v mužských pohlavných orgánoch. Pri jeho nedostatku sa produkuje málo mužského sexuálneho hormónu testosterónu a výsledkom je okrem zdravotných problémov a oslabenia telesných funkcií aj strata sexuálnej túžby. Ďalším nežiaducim následkom je nedostatočná tvorba spermií, čo vedie k neplodnosti. V súlade so štúdiami porúch potencie sa zistilo, že u relatívne mnohých mužov je spojená s chronickým nedostatkom zinku, podobne ako s rôznymi problémami prostaty . Skúsenosti ukazujú, že problémy s potenciou možno pozitívne ovplyvniť práve obohatením stravy o zinok a vitamín B6. Možno práve to je príčinou, že ustrice obsahujúce veľmi veľké množstvo zinku v ľahko stráviteľnej forme sú v niektorých kultúrach takým obľúbeným jedlom. Konzumácia ustríc môže reálne nepriamo zvyšovať sexuálnu túžbu.

Zinok je potrebný pre vývin všetkých reprodukčných orgánov, možno ho teda použiť aj pri liečbe ženskej neplodnosti. V prípade nepravidelnej menštruácie je vhodné, aby ženy ešte predtým, ako im lekár predpíše hormonálne lieky, skúsili preparát s obsahom zinku. Okrem pohlavných orgánov sa významné množstvo zinku nachádza vo vlasoch, očnom sklovci, pečeni, obličkách, svaloch a pokožke.

Diabetes, ktorý možno považovať za veľmi rozšírenú chorobu modernej spoločnosti, môže byť tiež spojený s nedostatkom zinku, keďže tento minerál je súčasťou hormónu inzulín produkovaného pankreasom. Inzulín reguluje metabolizmus krvného cukru a jeho hladinu v krvi. Zinok je nenahraditeľný pri syntéze bielkovín, rovnako ako pri produkcii molekuly DNA, nositeľky dedičnosti. Je súčasťou enzýmov imunitných buniek, ktoré ničia patogénne baktérie a vírusy. Je potrebný na udržanie acidobázickej rovnováhy krvi a okrem inzulínu je súčasťou ďalších 70 druhov enzýmov. Je výborným antioxidantom a spomaľuje proces starnutia.

Športovci potrebujú zinok vo väčšom množstve ako je priemer, pretože počas tréningov a súťaží sa jeho strata na jednej strane zvyšuje potením a na druhej strane väčšie množstvo zinku je potrebné pre tvorbu červených krviniek a zvýšený metabolizmus mastných kyselín a železa.

Symptómami, ktoré poukazujú na deficit zinku u detí, sú nedostatočný rast a testikulárna atrofia. U dospelých sa vyskytuje zdĺhavé hojenia rán, nechutenstvo alebo znížené vnímanie chuti, malátnosť, hnačky a zápaly kože.

Ľudské telo prijíma zinok z potravy a výživových doplnkov, keďže nie je schopné syntetizovať si ho samo. Zinok je prítomný vo veľkom množstve v mäse, vajíčkach, pšeničných klíčkoch, smotane, horčici, tekvicových jadierkach, ako aj v „daroch mora“, mäse morských rýb a lastúrnikov. Aj napriek dostatočnému množstvu zinku v strave môžu nastať problémy s jeho nedostatkom v dôsledku neefektívneho vstrebávania.

Podľa amerického Úradu pre kontrolu potravín a liekov (FDA) odporúčaná denná dávka zinku v prípade mužov je 15 mg denne. Avšak štúdie poukazujú na to, že napríklad stravou priemerného Američana sa do tela mužov dostane len polovica tohto množstva - 8,6 mg. Z tohto dôvodu je nedostatok zinku v organizme pomerne častý.

Upozornenie

  • Užívanie vápniku alebo vysoký prijem vlákniny môže znížit vstrebávanie zinku.
  • Počas športovej aktivity, ťažkej fyzickej práce, tehotenstva a dojčenia sa potreba zinku zvyšuje.
  • Pri vysokej potrebe zinku odporúčame prípravok Mega Zinc. Pri správnom užívaní sa nemôžu vyskytnúť žiadne zdravotné problémy vyplývajúce z nadmerného užívania zinku, keďže zinok je toxický len pri značnom prekročení odporúčanej dennej dávky. Vždy však dodržiavajte pokyny uvedené na balení!

zdroj: www.calivita.com